Basında Binyıl Şiiri

Binyılın şiiri yazıldı

 Hürriyet Gösteri dergisi 42 şaire binyılı yorumlattı

HÜRRİYET Gösteri dergisi Ocak- Şubat 2000 sayısında ilk kez gerçekleştirilen bir projeye imza attı. Türk şiirinin önde gelen 42 ismine yeni binyılı yorumlattı ve oluşan şiir ‘Binyıl Şiiri’ adıyla yayımladı.

Aralarında Melih Cevdet Anday, Arif Damar, Talat Halman, Hilmi Yavuz, Ataol Behramoğlu, İlhan Berk, Kemal Özer, Ataol Behramoğlu, Bülent Ecevit, Mehmet Başaran, Ahmet Oktay gibi Türk şiirinin önde gelen isimlerinin de olduğu 42 şair sırayla yeni binyılı dizelerinde yorumladılar.

Hikmet Altınkaynakın koordinatörlüğünde Gösteri Dergisi tarafından yürütülen bu proje Türkiye tarihinde bir tür ‘şiir anıtı’ olmaya aday.

Dergide ayrıca ‘Okurken’ adını verdiği yazılarıyla Fethi Naci okuma notlarını yayımlıyor. Düzyazıları 9 ciltte toplanan Hilmi Yavuz ise kendisiyle yapılan bir söyleşide asıl serüveninin düzyazı değil şiir olduğunu söylüyor.

KİMLER YAZDI

Melih Cevdet Anday, Arif Damar, Haydar Ergülen, Cevat Çapan, Cengiz Bektaş, Yüksel Pazarkaya, Turgay Fişekçi, Talat Halman, Hilmi Yavuz, Orhan Alkaya, Hasan Öztoprak, Nihat Behram, Erdoğan Alkan, Ataol Behramoğlu, Güven Turan, Refik Durbaş, Engin Turgut, Sedef Özkan, Hüseyin Alemdar, Ahmet Oktay, Kemal Özer, İlhan Berk, Eray Canberk, Enver Ercan, Mehmet Başaran, Melisa Gürpınar, Özkan Mert, Hidayet Karakuş, İnci Asena, Şavkar Altınel, Süreyya Berfe, Zeynep Aliye, Akgün Akova, İlter Yeşilay, Şükran Kurdakul, Turgay Gönenç, Yeşim Ağaoğlu, Oya Uysal, Bülent Ecevit, Mustafa Köz, Şinasi Özdenoğlu.

Hürriyet Gösteri Dergisi’nin bu ayki sayısında yer alan konulardan biri de İsveçli oyun yazarı August Strindberg. Dünyanın tüm önemi sahnelerinde pere açan oyunlarıyla tanıan Strinderg’in karmaşık iç dünyasını anlatan bu yazıyı Tekin Sönmez kaleme aldı.

Kültür Merkezleri ile ilgili kapsamlı bir araştırma ve edebiyat -sinema ilişkisini konu alan yazı da Gösteri’nin Ocak\ Şubat 2000 sayısında yeralan diğer konular..

ECEVİT’İN DE DİZELERİ VAR

Şiirleri daha önce bestelenerek şarkı da olan Başbakan Bülent Ecevit de Binyıl Şiiri’ne dizeleriyle katıldı. Usta şair Melih Cevdet Anday’ın ‘‘Yarın günlerden ağustosböceği’’ dizesiyle başlayan şiirde Ecevit’in de şu dizeleri yeralıyor: ‘‘bir görünmez duvar indi/bilmeden aştığımız çizgiye/öncesi dumanlar içinde’’

( Hürriyet, 05.02.2000 )