Aykırı Kumpanya’yı İzledim

Dün akşam Enver Aysever’in yazdığı, yönettiği ve anlattığı tek kişilik müzikli gösteri Aykırı Kumpanya’yı izledim.  Gösterinin Zorlu Center Psm Drama Sahnesi davetlilerindendim. Solist  Sibelalaş’ın (Sibel Alaş)şarkılarını dinledim. Dört kişilik orkestrasıyla ve zaman zaman da Enver Aysever’in baterist olarak katıldığı ezgilerde acı, gözyaşı ve kahkaha iç içe geçti. Duygulanmamak içten değildi. Herkes üzülürken de gülerken de gözyaşlarını tutamıyordu.

Enver Aysever, yaklaşık üç saatlik gösterisiyle büyük alkışlar aldı. Kişisel, ailesel yaşamından yola çıkarak, edebiyatla; toplumsal ve siyasal olayları, çelişkileri, gülünçlükleri anlattı durdu. Arada bir Sibelalaş, ipek gibi bir sesle şarkılarıyla buna renk katkı. İzleyenleri kâh coşturdu, kâh ağlattı.

Gösteri, Sibelalaş’ın ‘Merhaba’ şarkısıyla, ardından Aysever’in  orkestranın nasıl oluştuğunu anlatmasıyla başladı.

Gösteriyi izleyen çok sayıda ünlü vardı. Aysever, göndermelerle bu ünlüleri de gösterinin birer parçası haline getirmeyi başardı. En çok CNN Türk Genel Müdürü Barış Tünay’ı anlattı. Sonra bunu Altan Öymen’le Ercan Karakaş, Mustafa Sarıgül, Selami Öztürk, Abbas Güçlü, Zeynep Altıok ve başkalarıyla da yer yer sürdürdü.

Sabahattin Ali, Rıfat Ilgaz, Aziz Nesin, Nâzım Hikmet, Orhan Kemal, Attilâ İlhan vb sanatçılardan ilginç anekdotları siyasal, toplumsal olaylarla ve siyasilerle ilişkilendirerek, şiirlerle, bol esprilerle sundu, herkesi düşündürdü ve güldürdü.

Gösteri, izleyicilerin de katıldığı ‘Kızlı erkekli’ şarkısıyla ve belleklerde kalan, film olarak perdeye yansıyan gezi görüntüleriyle sona erdi.

Enver Aysever’i, Sibelalaş’ı ve orkestrada yer alan sanatçıları yürekten kutluyorum. Nicedir böyle güzel bir gösteri izlememiştim. Nicedir böyle içten gelerek gülmemiştim.