ONK Ajans

 Osman N. Karaca’yı Yitirdik (mi?)

ONK olmasaydı, Orhan Kemal’i, Sabahattin Ali’yi, Halit Ziya Uşaklıgil’i, Orhan Pamuk’u  vb. yazarları  yabancılar okuyamayacak, bizler de Milen Kundera’yı, Albert Camus’yü, Jean-Paul Sartre’ı, Thomas Mann’ı, Virginia Woolf’u, Umberto Eco vb. yazarları belki de hiç okuyamayacak ya da çok geç okuyacaktık.

Kim bilir belki de pek çok filmi, pek çok oyunu zamanında izleyememiş olacaktık!

Önceleri ONK’un çalışma alanı yalnızca yabancı yayınların Türkiye’de, Türkçe yayıncı bulmasıyla sınırlıyken sonraları ONK, Türkçe kitapların da başka dillerde yayımlanmasını sağlama ve giderek de bir yazarın tüm yayıncılarla, sinemacılarla, tiyatrolarla ilişkisini düzenleme, yazara yayın danışmanlığı, hukuk danışmanlığı yapmaya yöneldi. Osman N. Karaca ONK’u kurarak Türkiye’de bir boşluğu doldurdu. Onu evrensel bir yapıt hakları (Copyright ©) kuruluşu haline getirdi.

Geçen 53 yıllık süre içinde ONK, 5.000’i aşkın kitabın yayımlanmasını sağladı. Türkiye’de sahnelenen oyunların yüzde 80’ini ONK getirdi. Türkiye’nin Milliyet Çocuk’tan sonra çağdaş ilk çocuk dergisi olan Kumbara’yı 16 yıl (1978-1993) Türkiye İş Bankası adına yayımladı. Milyonlarca çocuğun dünyasına girdi.

Her yıl ilk baskı ve tekrar baskı olmak üzere en az 250 kitabın Türkiye’de basılmasını gerçekleştirdiğini biliyorum. Şimdilerde 1000’e yakın Türk yazar, çevirmen, çizer ve bestecinin temsilciliğini yapıyor.

İşte tüm bu hizmetleri sunan kurumun kurucusu Osman N. Karaca’yı yitirdik demeye dilim varmıyor. Onun yaptığı iş aslında Oktay Akbal’ın betimlediği gibi “Sanata, sanatçıya, güzellikleri sevene, arayana, yaratana sevgiyle, saygıyla uzanmış bir el”den başkası değildi. ..

İnsana, emeğe, sanata değer veren bir insan olarak, kültür tarihimiz içinde saygıyla hep anılacaktır. Çok üzgünüz. Ailesinin kültür dünyasının başı sağ olsun. Osman N. Karaca ağabey ışıklar içinde uyusun…